Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti)

Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti)

Süt dişlerinde oluşan çürüklerin tedavisine, çürüğün derinliğine ve süt dişinin düşme zamanına göre karar verilir. Süt dişi çürüklerinin tedavisi, çeşitli dolgu maddeleri ile tedavi edilebilir. Eğer dişin düşmesine ve yerine daimi dişin gelmesine daha zaman varsa, sinir dokuya nüfuz etmiş derin çürükler, kanal tedavi yapılarak tedavi edilebilir.
AÇIKLAMA Biberon Çürüğü Annenin bebeğini gece boyunca emzirmesi ya da süt ya da mamanın biberon ile geceleri uyku esnasında verilmesi sonucu bebeklerde biberon çürüğü gelişebilir. Biberon çürüğünün oluşmasını engellemek için; * Son emzirmenin, bebek uzun akşam uykusuna yatmadan önce yapılması, * En fazla 12 – 13 aya kadar biberon kullanımına devam edilmesi, * Uykudan hemen önce ve uyku esnasında bebeğe biberon kullandırılmaması, * Biberon kullanımından sonra bebeğe su içirilmesi ve nemli bir bez yardımıyla bebeğin dişlerinin silinmesi ya da fırçalanması gerekir. Süt Dişi Çürükleri ve Tedavileri Süt dişlerinde oluşan çürüklerin tedavisine, çürüğün derinliğine ve süt dişinin düşme zamanına göre karar verilir. Süt dişi çürüklerinin tedavisi, çeşitli dolgu maddeleri ile tedavi edilebilir. Eğer dişin düşmesine ve yerine daimi dişin gelmesine daha zaman varsa, sinir dokuya nüfuz etmiş derin çürükler, kanal tedavi yapılarak tedavi edilebilir. Süt dişi, çürük nedeniyle oluşan doku kaybı miktarına göre, dolgu maddesi ile ya da paslanmaz çelik kuron ile restore edilir. Yer Tutucular Süt dişlerinin düşme yaşından önce çekilmesi gereken durumlarda, alttan gelecek olan sürekli dişin yerini, sürme zamanı gelene kadar korumak için, sabit ya da hareketli yer tutucular yapılır. * Sabit yer tutucular diş üzerine yapıştırılır, sürekli diş sürmeye başladığı zaman hekim tarafından çıkartılır. * Hareketli yer tutucular ise, çocuk tarafından takılıp çıkarılabilir. Daimi diş sürene kadar sürekli takılması gereken hareketli yer tutucular, yemeklerden sonra fırçalanarak temizlenmeli ve tekrar takılmalıdır. Çocuklarda Koruyucu Diş Hekimliği Uygulamaları Çocuklarda süt ve sürekli dişlerde çürük oluşumunun önüne geçmek için, florürlü vernik uygulaması ve fissür örtücü (dişlerin üzerinde bulunan yarık ve çukurların dişe yapışan örtücülerle kapatılması) uygulaması yapılabilir.
Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti)
SOSYAL MEDYA
YENİKÖY DENT Köybaşı Cad. Kapalı Bakkal Sk. No:16/1 Yeniköy - Sarıyer / İstanbul Tel : 0212 223 9410 Gsm: 0545 603 4475 E-posta: info@yenikoydent.com Web: www.yenikoydent.com
Bu site Neta Website altyapısı ile hazırlanmıştır.
Daha iyi hizmet sunabilmek için web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Web sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş sayılırsınız.
Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti)
Hemen Arayın